Sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz faydalı bilgiler aşağıdadır.

1

Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Mikrodalga fırın, yiyecekleri ısıtırken mikrodalgayı (radyo dalgalarını) kullanan bir fırın türüdür.

Mikrodalga fırın alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken konulardan en önemlisi fırının buz çözmek için mi yoksa ızgara yapmak içinmi kullanılacak olmasıdır. Eğer yemek pişirmek ve ızgara yapmak içinde kullanılacak ise ızgaralı modeller tercih edilmelidir.

Güvenlik açısından önemli olan konu ise mikrodalga fırın kapağına yerleştirilmiş filtrenin metal olup olmadığıdır. metal filtreli olanlar tercih edilmelidir çünkü metal filtreler elektromanyetik dalgaların dışarıya çıkmasını engeller.

2

Davlumbaz Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Davlumbazlar mutfak içindeki kokuların yayılmasını önlemek amacıyla toplayarak bacaya gönderen, genellikle ocak ve fırınların üzerinde bulunan elektrikli bir cihazdır. Estetik görünümü ve modern tasarımı ile de tercih edilmektedir. Davlumbaz seçiminde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır.

Davlumbaz tasarımı, yer kaplamaması ve yapımında kullanılan malzemeler tüketicinin dikkat ettiği özelliklerdir. Bunun yanında dikkat edilmesi geren önemli detaylardan biri de çekiş gücüdür. Davlumbaz tercihi yapılırken mutfağın büyüklüğüne uygun çekiş gücüne sahip davlumbaz tercih edilmelidir.

Estetik açısından holojen tip aydınlatmalı modellerin seçilmesi uygundur çünkü bu tip aydınlatmalar fırın ve ocaklarında şık görünmesini sağlayacaktır.

Davlumbaz seçiminde çalışma sırasında seslerin rahatsız edici olmaması açısından ses seviyesi 50 desibel ve altında olanların tercih edilmesi uygundur.

3

Buzdolabı Yeterince Soğutmuyorsa Neler Yapılmalıdır?

Buz dolabınızın soğutmadığını fark ettiğiniz zaman teknik servis çağırmadan önce yapmanız gereken bazı uygulamalar vardır. Buzdolabınızın soğutmaması için bir çok neden olabilir.

Buzdolabımızın içinde rezitans varsa ve evdeki voltajlarda herhangi bir sorun var ise elektrik kesilmelerinden sonra buzdolapları soğutmama problemleri yaşayabilir. Bu durumda yapmamız gereken buzdolabının fişini çekip içini boşalttıktan sonra 4 saat kapıları açık halde bırakıyoruz. 4 saat sonra tekrar fişini taktığımızda büyük ihtimalle normale dönmüş olacaktır.

Buz dolabının üst bölmesinde ki turbo faz arızalı ya da tıkanmış olabilir bu durumlarda teknik servis çağırılmalıdır.

Tek kapılı buzdolaplarında sorun yaşandığında ilk madde uygulandığı takdirde soğutma yeterli gelmiyorsa termostat arızalı ya da gazından dolayı az soğutuyordur.

Buzdolabının üst bölmesindeki fan çalışmıyor ise buz dolabı soğutmayacaktır. Buzdolabının iç bölmesinde bir düğme vardır bu düğmeyi inceleyerek ya da kullanma kitapçığının yardımıyla bulabilirsiniz. Düğmeye bastığınız zaman fanın sesini duymuyorsanız ilk önce fişi çekip tekrar takınız.Tekrar düğmeye bastığınızda buzdolabı soğutmuyor ise buzdolabı arızalı demektir.

4

Ankastre Ocak Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yemek yapma, bulaşıkların yıkanması, temizlik gibi aktiviteler nedeniyle mutfaklarda geçirilen süre içinde kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla bu yaşam alanlarına elverişli tasarımlar yapılmaktadır. Mutfaklar için üretilen modüler mutfak, ankastre mutfak sistemleri ve ankastre mutfak ürünlerinin kullanılması gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Ankastre mutfak ürünlerinden en çok kullanılanlarından biri ise ankastre ocaktır. Bu tür ocakların seçilmesinde dikkat edilmesi gereken bir çok detay vardır.

Ankastre ocak seçimi yaparken mutfak büyüklüklerine ve tüketim miktarı dikkate alınarak uygun ocak seçilmelidir.

Ankastre ocak seçiminde ocağın paslanmaz çelik olması önemlidir. Paslanmaz çelik, dayanıklı uzun ömürlü ve paslanma gibi bir durumu yoktur. Ancak paslanmaz çelik ürünlerin yanıcı gözlerinin kararmayan özelliklere sahip olanları tercih edilmelidir.

Evde kullanılan enerji veya tercih edilen enerji şekline göre alınacak ocak belirlenmelidir.

Ankastre ocaklarda bazı kısımların cam seramik olması mutfağınıza estetik açısında güzellik sağlamaktadır. Fakat asitin cam seramiği yakma niteliğine sahip olması nedeniyle asitli gıdalar pişirildikten hemen sonra seramik kısımların temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde cam seramiğin yüzeyinde bozulmalar meydana gelecektir.